Focus On Water Division
Chemigation Training Dates

The Nebraska Chemigation Act was passed in 1987 to help ensure that the ground and surface waters of the state would not be contaminated by backflow of chemicals from irrigation water application systems used to apply crop nutrients and pesticides (chemigation). The law requires a person directly involved in calibrating and monitoring a chemigation system to be certified by the Nebraska Department of Environmental Quality (NDEQ). To become a certified applicator, the law stipulates that the person attend a training session and pass a written exam to verify their knowledge of the Chemigation Act requirements, procedures for deciding where and when chemigation is appropriate, what safety equipment is required, and how to calibrate the injection equipment. The NDEQ has subcontracted with the University of Nebraska Extension to provide the training, proctor the exam, and deliver the results of the exam.


Dates and times are subject to change
More Training Dates to be added when they become finalized


2018 CHEMIGATION TRAINING DATES
January 25, 2018
Town
Date
Time
Location
Host Educator Contact Office
Phone
York
Jan 10
9 a.m.
Holthus Convention Center
Steve Melvin
308-946-3843
Aurora
Jan 17
1:30 p.m.
4-H Building Fairgrounds
Steve Melvin
308-946-3843
Valentine
Jan 22
5:30 p.m.
Cherry Co. Fairgrounds 4-H Building
Amy Timmerman
402-336-2760
Norfolk
Jan 25
1 p.m.
Lifelong Learning Center
Wayne Ohnesorg
402-370-4044
Kearney
Jan 25
1 p.m.
Younes Conference Center
Chuck Burr
308-696-6783
Davenport
Febr 5
1:30 p.m.
Davenport Community Building
Steve Melvin
308-946-3843
Grant
Febr 6
1 p.m. MT
Stumpf International Wheat Center, 76025 Rd 329
Strahinja Stepanovic
308-352-4340
Grand Island
Febr 8
1 p.m.
Hall County Extension Office
Troy Ingram
308-754-5422
Ogallala
Febr 8
1 p.m. MT
Arterburn Youth Building
Chuck Burr
308-696-6783
Benkelman
Febr 8
1 p.m. MT
Dundy County Fairgrounds
Strahinja Stepanovic
308-423-2021
Imperial
Febr 12
1 p.m. MT
Crossroads Wesleyan Church, 1710 Wesley Drive
Strahinja Stepanovic
308-882-4731
Norfolk
Febr 13
9 a.m.
Lifelong Learning Center
Wayne Ohnesorg
402-370-4044
McCook
Febr 13
5:30 p.m.
Red Willow Fairgrounds Comm. Bldg
Robert Tigner
308-696-6740
Stapleton
Febr 15
9 a.m.
Courthouse
Chuck Burr
308-696-6783
Broken Bow
Febr 16
1 p.m.
4-H Building
Troy Ingram
308-754-5422
Minden
Febr 20
2 p.m.
Kearney County Fairgrounds 238 East 21st cul de sac |
1 mile north of Minden on Hwy 10
Ron Seymour
402-461-7209
Grant
Febr 26
1 p.m. MT
Stumpf International Wheat Center, 76025 Rd 329
Strahinja Stepanovic
308-352-4340
Ord
Febr 26
1 p.m.
Valley County Fairgrounds
Troy Ingram
308-754-5422
Holdrege
Febr 27
1:30 p.m.
Ag Center (fairgrounds)
Todd Whitney
308-995-7272
Columbus
Febr 27
1 p.m.
Pinnacle Bank, 210 E. 23rd Street
Aaron Nygren
402-352-3821
Sidney
Febr 28
1 p.m.
South Platte NRD Conference Room, 551 Parkland Drive
Karen DeBoer
308-254-4455
O’Neill
March 1
1 p.m.
Holt County Courthouse Annex
Amy Timmerman
402-336-2760
Imperial
March 1
1 p.m. MT
Imperial Public Library, 703 Broadway
Strahinja Stepanovic
308-882-4731
Wilber
March 2
9 a.m.
First Evangelical Lutheran Church 204 South School Street
Randy Pryor
402-821-2151
Albion
March 5
1 p.m.
Casey’s Community Bldg, Fairgrounds
Aaron Nygren
402-352-3821
Tecumseh
March 6
9 a.m.
Nemaha NRD District Office 62161 US Highway 136
Randy Pryor
402-821-2151
Holdrege
Mar 7
1:30 p.m.
Ag Center (fairgrounds)
Todd Whitney
308-995-7272
Neligh
Mar 8
9 a.m.
Antelope County Ext Meeting Room
Wayne Ohnesorg
402-370-4044
Bridgeport
Mar 8
1 p.m.
Prairie Winds Community Center
Gary Stone
308-632-1480
North Platte
Mar 8
9 a.m.
West Central Res. & Ext. Center 402 West State Farm Road
Chuck Burr
308-696-6783
Hastings
Mar 8
1:30 p.m.
Adams County Fairgrounds 947 S Baltimore Ave
Ron Seymour
402-461-7209
Ainsworth
Mar 13
1 p.m.
Lutheran Church
Amy Timmerman
402-336-2760
Stratton
Mar 14
1 p.m.
Vets Building
Robert Tigner
308-696-6740
Alliance
Mar 14
8:30 a.m.
Extension Office, 415 Black Hills
John Thomas
308-762-5616
Alliance
Mar 14
1:30 p.m.
Extension Office, 415 Black Hills
John Thomas
308-762-5616
McCook
Mar 21
1 p.m.
Red Willow Fairgrounds
Robert Tigner
308-696-6740
Norfolk
Mar 22
9 a.m.
Lifelong Learning Center
Wayne Ohnesorg
402-370-4044
Scottsbluff
Mar 22
1 p.m.
Panhandle Res & Extension Center
Gary Stone
308-632-1480
Fremont
April 4
9 a.m.
Dodge County Extension Office
Aaron Nygren Nathan Mueller
402-727-2775
North Platte
April 5
1 p.m.
West Central Res. & Ext. Center 402 West State Farm Road
Chuck Burr
308-696-6783
Valentine
April 10
1 p.m.
Cherry Co Extension Office
Amy Timmerman
402-336-2760
O’Neill
April 11
1 p.m.
Holt County Courthouse Annex
Amy Timmerman
402-336-2760
Imperial
April 11
1 p.m. MT
Chase County Extension Office, 135 W 5th Street
Strahinja Stepanovic
308-882-4731
North Platte
May 10
1 p.m.
West Central Res. & Ext. Center 402 West State Farm Road
Chuck Burr
308-696-6783
North Platte
June 7
1 p.m.
West Central Res. & Ext. Center 402 West State Farm Road
Chuck Burr
308-696-6783































SizeFile Name
246 KB 2018 CHEMIGATION TRAINING DATES January 25 2018.pdf